Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
události
Domůčlánky našich klientůV 50. letech minulého století se vyráběly hodinky jen v několika málo...

V 50. letech minulého století se vyráběly hodinky jen v několika málo zemích světa

Dnes nosíme na rukou různé hodinky mnoha značek, řady stylů. Byly však doby, kdy jsme měli na rukou všichni hodinky jen několika značek. Přesto na ně určitě rádi vzpomínáme – protože takové hodinky dlouho vydržely. A taky se dávaly ve významných dnech našeho života, takže bývaly i vzpomínkou na různé přelomové události.

Stručně shrnuto, většinou byly na zápěstích k vidění hodinky Čajka ( psáno Chaika), Luč nebo klasické hodinky Prim. Pamětníci vzpomínají, že se však daly výjměčně zakoupit i prestižní hodinky Omega a Rolexky – výkup hodinek Praha. Byly drahé, ale nikoli tak, jak nyní. Protože hodinky značky Prim preferuje dokonce i bývalý prezident Václav Klaus a patří k naší historii, ohlédněme se za minulými desetiletími, abychom odhalili, jak to s nimi bylo.

Jejich příběh se začal psát v roce 1946. Tehdy v Novém Městě nad Metují vznikl podnik Chronotechna Šternberk. Vyráběly se tam nástěnné hodinky a budíky. (Od roku 1969 se změnilo jméno firmy na ELTON).

Ale právě tady se začalo přemýšlet, jak portfolio výrobků rozšířit. Ideálně o náramkové hodinky. A to se taky stalo, i když tomu předcházel několikaletý vývoj a usilovně bylo třeba hledat technická řešení.

Mimochodem, nelze nezmínit také hodinky SPARTAK, kalibr 50. Jednalo se o první verzi hodinek z Eltonu. Celkem jich bylo vyrobeno kolem 6 000 kusů. Další produkce již byla označena jako PRIM. Dalším názvem byl Prim „Traktor“, kalibr 50 a Prim „Pavouk“, kalibr 50. Názvem v uvozovkách pojmenovali modely samotní uživatelé. Další za zmínku stojí Prim „TV“, kalibr 96 – hodinky s typickým obdélníkovým pouzdrem a číselníkem připomínajícím televizor.

Hodinky této značky jsou populární stále a pořád se vyrábějí v několika typech. Od doby první série, která se objevila na československém trhu, brány továrny opustilo přes 16 milionů kusů hodinek. Nutno dodat, že ty, které patřily k oblíbeným a váženým dárkům v době socialismu, mnohdy perfektně fungují stále.

Když přišla doba digitálek a jejich marného shánění, na nějaký čas alespoň mladší generace na ručičkové hodinky zanevřela. Celkem brzy se však nakonec většinou k osvědčeným značkám vrátila – zastavárna nemovitostí. Na rozdíl od výdrže baterií v módním hitu totiž hodinové strojky v těch několika málo dostupných značkách hodinek v československých obchodech vydržely do dnes.

Kdo je měl hodinky jako první?


Koluje legenda, že již v 16. století, kdy se Robert Dudley, hrabě z Leicesteru, dvořil královně Alžbětě, náramkové hodinky patřily mezi svatební dary. Později tento zajímavý šperk vlastnila i Marie Antoinetta a Napoleonova sestra Caroline Murat. Na mužskou ruku se náramkové hodinky dostaly až v roce 1904, kdy firma Cartier – výkup hodinek Brno, vyrobila speciální model pro letce Alberta Santos-Dumonta, snadno si tak při letu mohl kontrolovat čas. Od té doby bylo tabu náramkových hodinek prolomeno a ty se staly módním doplňkem žen i mužů.

RELATED ARTICLES
- Reklama -PR články
podnikatel