Svatební přípravy v plném proudu? Myslíte při nich opravdu na všechno?

Svatební přípravy v plném proudu? Myslíte při nich opravdu na všechno?

Svatba obnáší velkou spoustu věcí, kterou je potřeba vyřídit, nakoupit, vymyslet či zorganizovat. A i přes veškerou snahu mít všechno perfektní, se občas vloudí chybička, která může v nejkrajnějším případě pokazit celou svatbu. Většinou se navíc jedná o „prkotinu“, o které by Vás ani ve snu nenapadlo, že může způsobit takový chaos. Podívejte se s námi, na co se nejčastěji zapomíná, a zajistěte si tak klidnou a pohodovou svatbu.

Dobrý harmonogram rovná se méně stresu

Základem bezproblémové svatby je schopná koordinátorka nebo dobrý plán. Pokud budou hosté dopředu vědět co, kdy a jak, pravděpodobně se vyhnete zmatkům, které doprovází téměř každou druhou svatbu. Připravit harmonogram je dobré nejenom pro hosty, ale i pro všechny ostatní, co se na svatbě nějakým způsobem podílejí. Nechcete přeci, aby Vás kadeřnice dočesávala ještě při cestě na obřad, aby fotograf nestihl zaznamenat první manželský polibek nebo abyste museli bavit hosty před restaurací, ve které ještě není vše připravené.  

Předejděte konfliktům

Usadit všechny svatebčany tak, aby mezi nimi nevznikly nežádoucí situace a hostina probíhala v pohodové atmosféře, rozhodně není „brnkačka“. Zdánlivě banální tvorba zasedacího pořádku může být s přihlédnutím ke zvyklostem, etiketě, vztahům v rodině, rozdílnému věku či zájmům hostů složitější, než se zdá. Nicméně věřte, že investovaný čas není vůbec zbytečný.  

Náš tip: Nezapomeňte na výrobu jmenovek, které pomohou hostům najít své místo u svatebního stolu a pro některé se navíc stanou pěknou vzpomínkou na Váš svatební den.

Dlouhé prodlevy nikoho nebaví

Hosté by se měli na svatbě bavit, ne nudit. Pokud se tedy po slavnostním obědě chcete fotit nebo plánujete část kamarádů a známých pozvat až na večerní party, zajistěte jim nějakou zábavu. Vyplnit prodlevy můžete hned několika způsoby a je jen na Vás, jaký zvolíte. Dobře fungují nejrůznější hry, které hosty nejenom zabaví, ale i seznámí a rozproudí zábavu. Volný čas si mohou svatebčané zkrátit také četbou svatebních novin, které jsou v poslední době velmi populární. Zda budou obsahovat Vaše společné fotky, články o seznámení nebo něco jiného ze společného života, záleží pouze na Vaší kreativitě.

Ujasněte si financování předem

Nejhorší, co se Vám může během svatebního dne stát, je řešení konfliktu rodičů, kteří se dohadují o pokrytí nákladů za svatbu. Předem se tedy s partnerem domluvte, zda budete chtít rodiče vůbec nějak zapojit. Tak jako tak je ale určitě nezapomeňte se svým rozhodnutím dopředu seznámit. Hrozící nepříjemné výměně názorů se bezpečně vyhnete, když se rozhodnete financovat svatbu sami. Ušetřit každý měsíc slušnou částku peněz přitom nemusí být zase takový problém. „Mnoho párů má v rozpočtu rezervy, o kterých ani neví. Například díky tzv. partnerské konsolidaci mohou páry žijící ve společné domácnosti sloučit půjčky obou partnerů do jedné a ušetřit každý měsíc až 1 500 Kč,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

Detaily, detaily a znovu detaily

Při přípravách svatby je třeba naplánovat i sebemenší detaily. Nezapomeňte tedy ani na zasedací pořádek do aut a poproste někoho z hostů, aby si vše kolem jejich výzdoby vzal na starost. Stejně tak drobné občerstvení před obřadem nebo připevnění svatebního vývazku z myrty, nezbytnou součást každého svatebčana, by měl mít na starost někdo konkrétní. A v neposlední řadě myslete na samotný konec svatby a rozvoz Vašich hostů po večerní párty – věřte, že většina z nich to velmi ocení.